середа, 16 липня 2014 р.

Маніфест сюрреаліста. Частина IV. [Переклад]


Анрі Картьє-Брессон


Пейзажі з наших снів неможливо побачити на яву. Вони знаходяться десь на межі уяви та фантазії. Як можна вивчати сни, якщо ми не можемо взяти камеру з собою.

Іспанія. Барселона. Барріо Чіно. 1933. Анрі Картьє-Брессон

субота, 12 липня 2014 р.

Маніфест сюрреаліста. Частина III. [Переклад]


Анрі Картьє-Брессон


Світ реклами не відображає дійсності. Білборди, що оточують нас скрізь у містах, так само штучні, як і Рафаелівська школа в Афінах. Постановка на фоні «ідеального світу» реклами дає змогу фотографу пограти в гру з протиставленням реального та вигаданого.

Франція. Париж. Метро. 1976. Анрі Картьє-Брессон

середа, 9 липня 2014 р.

Маніфест сюрреаліста. Частина II. [Переклад]


Анрі Картьє-Брессон


У другій частині цього циклу ми розглянемо те, як Картьє-Брессон використовував протиріччя, щоб підривати буденність життя. Дивні речі відбуваються навколо нас, але потрібно мати гостре око, щоб зафіксувати все це за допомогою камери.
Франція. Індр-е-Луар. Юїм. 1955. Німецький художник, Макс Ернст. © Анрі Картьє-Брессон

вівторок, 8 липня 2014 р.

Маніфест сюрреаліста. Частина I. [Переклад]

Фотограф Сюрреаліст


Анрі Картьє-Брессон

Яке відношення маніфест сюрреалістів має до фотографа Картьє-Брессона? Після виставки в 1947 році в музеї сучасного мистецтва, Роберт Капа порадив Картьє-Брессону перестати називати себе фотографом сюрреалістом. Згодом Картьє-Брессон погодився, що порада Капи була слушною.

Франція. Область Міді-Піреньєм, село Сент-Сірк-Лапопьє. Французький поет Андре Бретон. 1961. © Анрі Картьє-Брессон

четвер, 3 липня 2014 р.

Роджер Фентон. Перший військовий фоторепортер.


Роджер Фентон на "фотографічному фургоні", саме у цьому фургоні знаходилась фотолабораторія з якою він подорожував по Криму в 1855 році


В рамках циклу статей про історію фотографії цікавою буде розповідь про Роджера Фентона, першого фотографа, що знімав війну. Ранні фотографії з видами Києва, що збереглися до наших днів також належать його авторству.

Роджер Фентон, піонер фотографії, народився в Англії в Ланкаширі в сім’ї банкірів. Закінчив Оксфордський університет зі ступінню бакалавра мистецтв. Потім навчався в Парижі в студіях різних художників живопису, після повернення в Лондон також вчився мистецтву малювання. Вперше він побачив фотографію на виставці в Гайд-парку в 1851 і був дуже вражений. І вже через рік він фотографував види Англії та розпочав кар’єру як один з перших професійних фотографів.

Боротьба технологій. Калотипія.

Вільям Генрі Фокс Талбот, Фото 1864 року.

«Я  не заявляю, що  вдосконалив мистецтво, а лише про те, що дав початок новому, границі якого неможливо точно встановити сьогодні»
Вільям Генрі Фокс Талбот

Невдалий старт


Світ був у захваті від винаходу продемонстрованого Луї Дагером: маленькі дзеркальні зображення були дуже різкими та детальними їх можна було розглядати за допомогою лупи, їх технологія була відкритою та не складною, відповідно, новими можливостями широко користувалися художники, портретисти та просто бізнесмени. Звістка про відкриття Дагера досягла Англії, ще до того, як метод був оприлюднений з трибуни академії, і звістка ця надзвичайно налякала англійського винахідника Вільяма Генрі Фокса Талбота (Talbot, William Henry Fox), оскільки йому вдалося зробити щось подібне. Метод Талбота не був оприлюднений і сам він поспішав заявити про винахід в пресі так як боявся, що роки випробувань пройшли дарма, і якийсь француз першим запатентує схожу технологію. Талбот не знав, що дагеротипія суттєво відрізняється від його власного методу і запатентував свій метод в 1839 році, який назвав калотипія, або калотипний негативний процес від грецького καλός — красивий та τύπος — відбиток, також цей метод називали талботипією по аналогії з дагеротипією.